czwartek, 22 maja 2014

Czemu rower jedzie? O co pytamy Google?

Rowerowe pytania, rowerowe niepewności, rowerowe problemy. Ze wszystkim zwracamy się do wujka Google. O co dokładnie pytamy? Czy nasze pytania mają jakiś sens? Co możemy z nich wywnioskować? Przyjrzyjmy się temu bliżej!

Rysunek
Zanim zacznę o wyszukiwaniach, muszę się pochwalić. Przyznajcie, że ładnie naszkicowałem zawodnika - tego powyżej! Jestem z siebie dumny! Narysowałem to jako domyślny avatar dla anonimowych/niezalogowanych komentujących użytkowników. Już od paru dni możecie go podziwiać pod artykułami. A tutaj macie go w większej wersji :)

Google - jak to działa?
Ok, wracam do głównego tematu. Wbrew temu co widzimy na rysunku, nie będzie o goglach, a o Google. Google to coraz bardziej skomplikowany twór. Pomijam nawet setki usług (gmail, picassa, blogger itd.), które oferuje. Sama wyszukiwarka ma w sobie sporo ciekawych funkcji.


Zastanawialiście się kiedyś jak działają podpowiedzi podczas wpisywania szukanego hasła? Zaawansowane algorytmy tworzą listę najczęściej zadawanych przez wszystkich ludzi fraz. Na bieżąco porównują je z tym co akurat wpisujemy w pole wyszukiwania. I dzięki temu, pod spodem dostajemy propozycje i uzupełnienia naszego zapytania. I to często zanim właściwie skończymy je pisać. Niesamowite!

Auto-uzupełnianie bazuje też na naszej historii wyszukiwania, miejscu zamieszkania, języku w którym piszemy oraz danym okresie. Tak, czas ma znaczenie. To co było popularnym zapytaniem rok temu, wcale nie musi być często wpisywane w tym roku.

Mały eksperyment - co tam wpisujecie?
Uzbrojony w taką wiedzę zainstalowałem świeżą kopię przeglądarki. Nie logowałem się do niej. Oczywiście nie posiadała żadnej historii przeglądania. W ten sposób uzyskałem najbardziej obiektywne wyniki i podpowiedzi najczęściej szukanych fraz w Polsce w połowie maja 2014. Oczywiście na temat rowerów.
Haha, niektóre pytania rozbrajają. Dlaczego rower się nie przewraca? Czemu rower jedzie? Czemu rower przepuszcza? o.O Pytanie "Dlaczego rowery veturilo tak szybko się psują" chyba zbyt dobrze o nich nie świadczy. Chociaż pewnie ma też spory związek z tym downtown'owym filmikiem z Kwejka ;)

Dlaczego rowery i rowery szosowe są takie drogie? No, dobre pytanie. Widać, często nas to martwi.

Zaskakujące jest trochę pytanie "Dlaczego męskie rowery mają ramę?". Ke? Ale o so chosi?

Lecimy dalej, następna porcja to czysto informacyjne pytania. Raczej nic jakoś specjalnie tu nie zaskakuje. Zadajemy sporo serwisowych i regulacyjnych pytań. Jest dobrze.
Następna rzecz mnie zaskoczyła dość mocno. Wiedziałem, że rynek rowerów dziecięcych jest silny, ale że aż tak? Pytania związane z "Jaki rower..." to zdecydowana dominacja wehikułów dla małoletnich riderów. Przebija się gdzieś tam jeszcze rower crossowy i cena do 1500 zł.


Jak już jesteśmy przy cenach, to tutaj trafiamy na bardzo ciekawe obserwacje!

Widzicie te ceny? Gdy ktoś szuka "roweru mtb" to najczęstsze są ceny 1500 i 2000. Maksymalna cena pod koniec stawki to 3000.

"Rower xc", już większe zawężenie kategorii i prawdopodobnie większa wiedza szukającego. Chociaż pojawia się też pytanie "Rower xc co to znaczy". Najczęstsze są ceny 2000 i 2500. Maksymalna cena to 4000! Czyli więcej o 500 i 1000 niż w przypadku "roweru mtb".

"Rower downhill" - tutaj widać, że szukamy tanich używek. Zapytania o "używane", "allegro" i "tablicę" na to wskazują. Cena 2000 i 3000 też. Nowego sprzętu do DH w tej cenie nie dostaniemy, niestety.

I na koniec "Rower Enduro". Bogactwo! ;) W porównaniu do poprzednich kategorii ceny bardzo wysokie. Najpopularniejsze wyszukiwanie to 5000. W górnej połowie stawki pojawia się nawet 10 000. Widać, że lubimy Enduro i jesteśmy sporo w stanie na nie wydać.

Następne plansze to słowa, które wpisałem na samym początku mojej zabawy w badanie googlowych zapytań - rower i rowery.Widać jakich marek poszukujemy. Widać też jakich typów rowerów. Nie ma górskich! To mnie zszokowało! Miejskie, trekkingi i... elektryczne zdobywają coraz większe zainteresowanie. Pozostaje mieć nadzieję, że wyszukiwania konkretnej marki prowadziły do mtb. Ale nie dowiemy się tego, bo każda z tych firm produkuje wszelkie typy dwukołowców.

Na koniec "Rowery są..."


Haha, znowu drogie. Z tym wszędzie nie wiem o co chodzi. Czy to jakieś narzekanie? Chcemy też się dowiedzieć dlaczego rowery są popularne. Wdarła się również jedna z najpopularniejszych gier - GTA. Tak, tam też SA rowery.

A Wy coś ciekawego zaobserwowaliście? Może znaleźliście hasła rowerowe, które dają śmieszne podpowiedzi z Googla?


Screenshoty zrobione na stronie:
google.pl

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, mogą Cię też zainteresować:

5 komentarzy:

 1. Haha, dobre!

  Znalazłem coś, jak wpisuję 'kiedy rowery' to podpowiada ' kiedy będą rowery w biedronce' :D

  OdpowiedzUsuń
 2. TL;DR

  mam tylko nadzieje ze zapytania robiliście z czystej przeglądarki bez żadnych cache'y, logowania na gmaila, najlepiej w trybie prywatnym ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak właśnie czasem myślę, czy te moje posty nie są za długie :P

   Odpowiadając na Twoje pytanie, tak, jest o tym napisane w tekście ;) Świeża instalacja Opery na komputerze, gdzie jej nie było nigdy wcześniej, więc świeżutka i czyściutka ;)

   Usuń
  2. Ja normalnie wpisałem do Chroma, bez żadnych trybów prywatnych.

   Usuń
  3. Mi się nic o biedronce nie wyświetla. Może za często jej szukałeś? ;)

   Usuń

Jak by co, to tu jest regulamin komentarzy.

Zobacz też inne ciekawe i popularne artykuły rowerowe!