piątek, 9 maja 2014

660 zł to średnia cena roweru, infografika rowerowa z Allegro

Grupa Allegro wystartowała z nowym projektem. Udostępniła serwis internetowy, w którym znajdziemy przeróżne infografiki z faktami o trendach zakupowych. Czemu o tym piszę? Bo trafiłem tam na ciekawe informacje dotyczące sprzedaży całych rowerów, części i akcesoriów. Oto one:

Rowerowy zawrót głowy

Kilka moich luźnych myśli:
Średnia cena roweru kupionego na Allegro to 660zł. Uh, ostro. Z moich doświadczeń wynika, że jednak trzeba wydać minimum te 850-900zł na nowy rower, żeby aspirował do miana roweru, a nie makrokesza. Z drugiej strony wliczone do tej średniej są też rowery używane i dla dzieci. Hmm, więc może to nie jest taka super niska cena? Przeglądając na szybko Allegro jednak widzę multum nowych rowerów dla dorosłych poniżej 600zł. Stalowe ramy, stalowe części, chiński osprzęt. Myślę, że jednak dużo takiego chłamu się sprzedaje. Niestety możemy tylko gdybać, bo nie wiemy jaki jest realny rozkład cen składających się na średnią...

Zerknijmy dalej - na Allegro w 2013 sprzedano 189 000 dwukołowców. To oznacza, że średnio co 3 minuty i 30 sekund ktoś kupuje rower na aukcji. WOW!

Idziemy dalej - sprzedaż rowerów miejskich zrównała się z górskimi. Nie dziwi mnie ten wynik. Stawiam raczej na modę, lans, hipsterkę itp ;) niż na jakieś względy praktyczne.

Najbardziej nas interesujące - rowery MTB - wrzucono do jednego worka z Trekkingami. Dały razem tylko 26% sprzedanych rowerów. I to w cenie 600-1000 zł. Przypuszczam, że zaawansowane maszynki do XC/AM/Enduro/Downhillu w cenach od kilku do kilkunastu tysięcy to jakiś nic nie znaczący promil całej sprzedaży.

Wykaz najczęściej kupowanych marek odpowiada mniej więcej temu co widać na ulicach/w lasach. Chociaż mam wrażenie, że każda z tych marek kosztuje sporo więcej niż wspomniana wcześniej średnia cena roweru (660 zł). Pewnie nie bez przyczyny nie podano tu żadnych liczb/procentów. Prawdopodobnie te wszystkie Gianty, Krossy, Meridy, Kellysy, Romety i Cube są stosunkowo małą częścią wszystkich 189 000 sprzedanych rowerów.

Ogólnie bardzo fajna infografika, ale pozostawia pewien niedosyt. A Wy macie jakieś ciekawe spostrzeżenia?

Ooo, już miałem opublikować ten artykuł, ale jeszcze trafiłem na jedną alllegrową infografikę w której przewijają się rowery. Mało, ale coś tam jest:

Sportowe ożywienie na Allegro


Źródło infografik:
http://infografiki.allegro.pl/trendy-zakupowe/rowerowy-zawrot-glowy
http://infografiki.allegro.pl/trendy-zakupowe/sportowe-ozywienie-na-allegro

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, mogą Cię też zainteresować:

1 komentarz:

  1. Ciekawą kwestię poruszyłeś z tymi markami. Ile faktycznie one mogą mieć procent rynku? A ile to noname? Patrząc na moje ulice (mieszkam w małym miasteczku i "znam" większość rowerów) to 90% to marketowce i stare PRLowskie rowery.

    OdpowiedzUsuń

Jak by co, to tu jest regulamin komentarzy.

Zobacz też inne ciekawe i popularne artykuły rowerowe!