piątek, 23 maja 2014

Trentino - miejsce godne polecenia

Są takie miejsca, do których każdy fan danej dziedziny sportu chciałby choć raz w życiu trafić. Taka mekka. Dla deskorolkowców, czy surferów, to Kalifornia. Dla nas, rowerzystów, jest kilka takich miejsc w zależności od konkretnie uprawianej dyscypliny. Dziś skupię się na miłośnikach All-Mountain i Enduro. A miejsce o którym mowa to Trentino. Przez większość pewnie bardziej kojarzone z hasłem Garda.

Zacznijmy od początku. Uporządkujmy informacje. Trentino to spory obszar Włoch o powierzchni 6 212 km². Po polsku zwie się to prowincja Trydent. Kraina 300-tu jezior. Wiele osób może ją kojarzyć z przeróżnych rowerowych filmów ukazujących wspaniałe widoki w okolicach Gardy. Czym właściwie jest Garda? Otóż jest to największe jezioro w tamtych okolicach. Ktoś nie zorientowany w temacie może zapytać - A co mi z jakiegoś jeziora? Ja chcę na rower, ale przecież nie wodny! ;)


Otóż, jak widać na powyższej mapce, Trentino leży w sercu Dolomitów. Są to idealne góry na rower. Wśród 5000 km szlaków znajdziemy ścieżki do spokojnego i turystycznego jeżdżenia. Gdy zechcemy poczuć trochę więcej adrenaliny znajdziemy tam multum szlaków do All-Mountain i Enduro. A dla miłośników prawdziwej ekstremy, w postaci downhillu, też się coś znajdzie. Bo to właśnie w Val di Sole, leżącym w Trentino, rok temu odbył się jeden z Pucharów Europy w DH.


Oczywiście nie trzeba pokonywać wszystkich 5000km jednego dnia. Na całym obszarze jest rozlokowana sieć schronisk górskich oraz hoteli. Spokojnie przyjmą nas tam z rowerem i będziemy mogli spędzić wieczór w malowniczo położonym miasteczku...


...i zjeść przysmaki włoskiej kuchni w knajpce na klimatycznym rynku...


...by następnego dnia wrócić na wspaniały trail. Po prostu żyć - nie umierać!


Jak już jesteśmy przy trailach to przypomnę Wam filmik, który już kiedyś tu wrzucałem:


Możemy na nim właśnie zobaczyć uroki Gardy. Jest tam specjalny szlak o nazwie Mountain Garda Bike. Obejmuje on sieć ponad 200 km tras i ścieżek rowerowych, które wiodą od podnóży Dolomitów, po północne brzegi jeziora Garda. Więcej na ten temat znajdziecie pod tym adresem - www.visittrentino.it/mountaingardabike.


Inna atrakcja to Dolomiti Lagorai Bike. Ten górski region rowerowy pokryty jest siecią ponad 1000 km szlaków. Usytuowany jest we wschodniej części Trentino (północna część Włoch) i obejmuje trzy doliny: Fiemme, Fassa i Valsugana. Więcej o nim pod adresem - www.visittrentino.it/dolomitylagoraibike.

I ostatnia opcja o której dziś napiszę to liczący 171 km szlak Dolomiti di Brenta Bike. Biegnie on u podnóży pasma Dolomitów Brenta i przecina zachodnie tereny Trentino. Trasę pokonać można wybierając jeden z dwóch wariantów. Pierwsza droga, tzw. Expert Trail przeznaczona jest dla osób, które doskonale opanowały technikę jazdy na rowerze górskim. Druga, łatwiejsza trasa to Country Tour. Warto zaznaczyć, że leżą one w samym sercu parku krajobrazowego Adamello Brenta, największego obszaru chronionej przyrody w Trentino. Więcej znajdziecie pod adresem - www.visittrentino.it/dolomitybrentabike.

Nie wiem jak Wy, ale ja zamierzam tam trafić w następnym, lub jeszcze następnym (na-następnym? ;) kto wie jak to stopniować?) sezonie. W tym miałem szaleć downhillowo, niestety kontuzja pokrzyżowała mi szyki. Ale jestem twardy i już za chwilę wracam na rower :) Downhill pewnie przeniosę na następny sezon, a później będę się rozkoszował spokojniejszym All-Mountain i Enduro :)

Wpis powstał przy współpracy z www.visittrentino.it/rowery.

Zdjęcia:
Materiały prasowe od visittrentino.it

Pale di San Martino, Dolomites
Autor: Thilo Brunner
(Archiwum: Trentino Sviluppo)

Madonna di Campiglio – Val Rendena – Hiking near Refuge Segantini
Autor: Carlo Baroni
(Archiwum: Trentino Sviluppo Photo Archive)

1 komentarz:

  1. Na zdjęciach wygląda rewelacyjnie! O Gardzie sczerzre poweidziwaszy nigdy nie słyszałem, ale film mocno zachęcający.Następne miejscre dodane do listy "do zaliczenia" :P Tylko trzeba chyba drugi etat rozpocząć ;(

    OdpowiedzUsuń

Jak by co, to tu jest regulamin komentarzy.

Zobacz też inne ciekawe i popularne artykuły rowerowe!