niedziela, 14 września 2014

Rowerowy trener personalny: Wchodzenie w zakręty

Najlepszy rowerowy trener personalny powraca na łamy blogmtb.pl, aby w gościnnym wpisie opowiedzieć Wam o najskuteczniejszej technice pokonywania zakrętów - Nordic Turn©®™.

Dzięki długoletnim badaniom, które prowadziłem z Sergiejem Kałasznikowem (54 l.) na Uniwersytecie w Kolorado (Rosja), poznaliśmy odpowiedź na pytanie "Jak najlepiej użyźniać gleby piaskowe?". Przy pracach wykopaliskowych pomagało nam 187 zawodowych rowerzystów. Dzięki temu, zupełnie przez przypadek, odkryliśmy wtedy technikę Nordic Turn©®™.

Nordic Turn©®™ - podstawy
Cała technika jest bardzo prosta i opiera się na jednym artefakcie (właściwie to na dwóch). Chodzi o kijki do Nordic Walkingu. Dzięki użyciu ich podczas pokonywania zakrętu utrzymujemy równowagę i tworzymy mały wir grawitacyjny o sile trzykrotnie większej od wagi jeźdźca podzielonej przez energię nabytą podczas śniadania.

Nordic Turn©®™ - wariant I
Pierwszy wariant, zwany też "na narciarza" (nie mylić ze sposobem załatwiania się w lesie). Polega on na puszczeniu kierownicy przed zbliżającym się zakrętem. Zaciskając dłonie na kijkach do Nordic Walkingu, niczym narciarz, uginamy nogi w kolanach, rotujemy ramiona w kierunku wyjścia zakrętu i pochylamy się na bok. Kijkami szuramy po ziemi i liczmy na brak korzeni, które mogłyby nas katapultować z roweru.


Nordic Turn©®™ - wariant II
Drugi wariant to tzw. kotwica. Stosuje się go tylko przy ostrych zakrętach. Używa się jednego kijka, ale trzyma się go obiema rękami. Należy trafić, i mocno wbić, kij w centralną część zakrętu (po wewnętrznej). Mocno trzymając należy okręcić się dookoła kijka i bezpiecznie pokonać zakręt.


Nordic Turn©®™ - podsumowanie
Z badań jasno wynika, że używanie techniki Nordic Turn poprawia czas pokonania zakrętu o 76,5%. Trzeba jednak liczyć się z dodatkową wagą kijków, oraz ich mocowań. Można je wozić na plecach, lub przyczepić do ramy. Wybór mimo wszystko wydaje się jasny! Topowi zawodnicy już przygotowują się do nowego sezonu.
Autor: Janusz R. (49 l.) to światowej klasy licencjonowany rowerowy trener personalny z 53-letnim doświadczeniem. Ukończył kurs korespondencyjny jazdy na rowerze oraz uzyskał stopień majora na Uniwersytecie w Kolorado (Rosja). Jest wielokrotnym Mistrzem Świata w pływaniu na rowerze na 100 metrów. Z sukcesem zaprowadził na podium zawodników, z dyscyplin XC, DH, LSD i VHS, takich jak Józef O. (23 l.), Steve P. (38 l.), Euzebia S. (78 l.), i wielu innych. Jego nowoczesne metody treningowe są uznawane za najbardziej innowacyjne, i najskuteczniejsze, na świecie.


UWAGA!
Tekst ma charakter wyłącznie humorystyczny i redakcja For Fun – Blog MTB nie bierze odpowiedzialności za stosowanie się do rad trenera Janusza R. (49 l.).

Zobacz też:

2 komentarze:

 1. Dwa pytania do trenera Janusza. To jak najlepiej użyżniać tą glebę? Drugie pytanie to czy mzna zamiast nordic uzyc zwyklych kijkow narciarskich?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapytałem Trenera i oto jego odpowiedzi:

   1. Nie pamiętam już
   2. Można, ale będzie -10 do lansu. Poza tym Nordici mają lepszą budowę i przez to będzie też -10 do techniki.

   Pozdrawiam

   Usuń

Jak by co, to tu jest regulamin komentarzy.

Zobacz też inne ciekawe i popularne artykuły rowerowe!