piątek, 20 września 2013

Co tam w downhillu piszczy?


Już w najbliższą niedzielę finał Pucharu Świata w downhillu. Przy tej okazji postanowiłem napisać parę słów o aktualnej sytuacji na froncie. Oczywiście w naszych mediach cisza o takich wydarzeniach, ale na szczęście jest internet i w RedBullTV będzie można oglądać całe zawody na żywo, i do tego bezpłatnie.

Puchar pod znakiem UCI (International Cycling Union) to największej rangi oficjalne zawody w zjeździe. Można na nich zobaczyć wszelkie sławy rowerowego świata, najszybszych i najlepszych technicznie zawodników. Nawet jeśli nie znacie nazwisk z zawodów, to możecie kojarzyć ich z popularnych filmów rowerowych, bo w tych najdroższych produkcjach zazwyczaj właśnie występują prosi ze sceny DH/FR.

Zawody rozgrywane są w 6 etapach, w 6 różnych miejscach. Pierwsze miały miejsce w Fort William (Szkocja) na początku czerwca, zresztą jeśli śledzicie For Funa, to już o tym pisałem. Następne etapy to Val Di Sole (Włochy), Vallnord (Andora), Mont-Sainte-Anne (Kanada) i Hafjell (Norwegia). Za 2 dni ostatnia runda w tym sezonie - Leogang w Austrii.

Trasa będzie naprawdę ciężka, ciekawa, z różnorodnymi sekcjami, od bike parkowych a-line'ów, przez korzenie, kamienie i wielkie skoki. Może też nas zaskoczyć pogoda, w wyższych sekcjach gór leży już śnieg, w niższych jest dość mokro. Poniżej macie bardzo ciekawą prezentację całości:

Poniżej można zobaczyć dotychczasowe wyniki, jak widać prowadzi Gee ATHERTON, a za nim zwycięzca z Hafjell - Steve SMITH. Obydwaj panowie występowali razem w moim ulubionym filmie rowerowym - Follow me. Ostatnia scena, szalony singletrack, bajka ;)
Będzie się działo, naprawdę warto oglądać zmagania topowych zawodników i podejrzeć niezwykłą płynność i technikę. Relacja na żywo będzie pod tym linkiem, rozpoczyna się o 15:15 w niedzielę (22 września 2013) (przypomnę Wam jeszcze o tym na fejsie) www.redbull.com/en/bike/stories/1331611607601/watch-live-uci-2013-dh-world-cup-from-leogang
Ah, jeszcze miałem napisać o polskich akcentach w Downhillu. Nasz młody zawodnik, któremu mocno kibicuję, 19-letni Mistrz Polski w DH - Sławek Łukasik - na początku sierpnia zajął pierwsze miejsce w pucharze europy we włoskiej miejscowości Pila :) Niestety miesiąc temu, w następnej edycji pucharu, miał mniej szczęścia. Jak możemy przeczytać na jego Facebooku:
Tym razem nie poszło wszystko po mojej myśli. Po wygranej we Włoszech postanowiłem pokazać się na kolejnej edycji Pucharu Europy. Trasa w Wiriehorn nie należała do trudnych już po pierwszych 5 zjazdach znalazłem dobre linie i poleciałem wszystkie trudne elementy z wyjątkiem jednej największej skoczni na trasie. Nie chciałem jej lecieć jako pierwszy bo najazd nie należał do najłatwiejszych a lądowanie miało koło 1,5m długości. Gdy zobaczyłem jak zawodnicy się mączą, żeby dolecieć postanowiłem się mocno napędzić i wybić, w efekcie przeleciałem lądowanie o dwa metry. Siła dobicia była tak duża, że nasada kości nie wytrzymała. Na szczęście zakończyło się na samym gipsie, który muszę nosić przez 6 tygodni. Wizyta u chirurga potwierdziła diagnozę lekarzy ze Szwajcarii, kość została zmiażdżona podczas lądowania, ale bez przemieszczeń, także obejdzie się bez operacji. Niestety to złamanie wyeliminuje mnie z najbliższych startów. Na koniec sezonu planuję jeszcze start w Bellvald (Szwajcaria) i Finale Ligure. Dzięki wszystkim za wsparcie!
Szkoda, życzę powrotu do zdrowia, i wierzę, że zobaczymy kiedyś Sławka na MŚ i PŚ na wysokich lokatach! :)
Źródło zdjęć: redbull.com, facebook.com/lukasik.slawek

4 komentarze:

 1. o ile dobrze wiem to rundą przed hafjel była w pitermaritzburg'u w afryce

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, przed Hajfell był Pietermaritzburg, ale jedno to Puchar Świata, a drugie to Mistrzostwa, tak przynajmniej mi się wydaje.

   Usuń
  2. Dokładnie, z tym, że to w Pietermaritzburgu były Mistrzostwa, a tutaj mamy finał Pucharu (na DH-zonie identyczna pomyłka).

   Usuń
  3. Faktycznie się namieszało w tekście, już poprawione, dzięki :)

   Usuń

Jak by co, to tu jest regulamin komentarzy.

Zobacz też inne ciekawe i popularne artykuły rowerowe!