piątek, 24 maja 2013

Mapy rowerowe w Google nareszcie dostępne w Polsce!

Poza granicami Polandi było to już dostępne od dawna. Ogólnie wszystkie zmiany w Google najpierw wchodzą w USA, a dopiero później, czasem dopiero po paru miesiącach, czy nawet latach, trafiają do lokalnych wersji Googla. Tak się też działo z trasami rowerowymi, ale od dziś są już nareszcie dostępne w Polsce! :)

Na oficjalnym polskim blogu Google pojawiły się takie informacje:

W 2012 dodaliśmy wskazówki dojazdu rowerem na Mapach Google w kilku krajach europejskich. Od tamtego czasu stały się one bardzo popularną funkcją map. Dzisiaj z przyjemnością ogłaszamy, że wskazówki dojazdu rowerem uruchamiamy na Mapach Google Polski oraz Niemiec, Francji, Irlandii, Luksemburga i Liechtensteinu.

Tak jak w innych krajach, dodaliśmy informacje o trasach rowerowych, ścieżkach i rekomendowanych drogach bezpośrednio na mapy. Bazowaliśmy przede wszystkim na informacjach dostarczonych przez użytkowników Kreatora Map Google.

Aby wyznaczyć trasę rowerem, wystarczy na mobilnych lub desktopowych Mapach Google wybrać wskazówki dojazdu rowerem. Mapy Google wyznaczą trasę, która pomija ruchliwe ulicy i wykorzysta informacje o ścieżkach rowerowych. Obliczony czas dojazdu będzie uwzględniał prędkość poruszania się na rowerze, rodzaj nawierzchni czy różnice wzniesień. Ścieżki rowerowe są oznaczone na Mapach kolorem zielonym, by zobaczyć ścieżki rowerowe w danym mieście wystarczy wybrać warstwę “ścieżki rowerowe” w prawym górnym rogu Map Google.

Co jeszcze lepsze, w przypadku wskazówek dojazdu rowerem, możecie korzystać z Nawigacji Google, tej samej, która działa w samochodzie. Wystarczy wyznaczyć trasę rowerową, podłączyć słuchawki, a otrzymacie wskazówki głosowe podczas jazdy.

Trasy dojazdu rowerem dostępne są w wersji beta. Jeśli zobaczycie, że coś nie zgadza się na Mapach, lub pojawiła się nowa ścieżka rowerowa możecie zgłosić problem lub dodać informacje o nowych trasach za pomocą Kreatora Map Google.

Wiemy, że wielu z Was czekało na tę funkcję na polskich Mapach, wsiadajcie więc na rowery i sprawdźcie jak działa ona w praktyce!

Dla mnie to super wiadomość :) Z tego co na szybko przejrzałem są pewne braki w trasach rowerowych, ale pewnie zostanie to niebawem uzupełnione. Niektóre "braki" to też efekt naszych wspaniałych ścieżek, które potrafią się kończyć w jednym miejscu, i zacząć gdzieś ze 100 metrów dalej... Ale to temat na inny artykuł.

Mapy dostępne są pod adresem:
https://maps.google.pl/

Można je uaktywnić klikając tą zakładkę:

2 komentarze:

  1. Tymczasem na OpenStreetMap

    http://osm.org/go/0OyupiKW-?layers=C

    OdpowiedzUsuń
  2. No, narzędzie jest to teraz jakby ktoś opisał wszystkie trasy w okolicy to by super było. Ciężko się połapać czasami jak się nie zna Warszawy, a ludzie na forum rzucają nazwami miejscówek:) A ciężko spis takich tras znaleźć;/

    OdpowiedzUsuń

Jak by co, to tu jest regulamin komentarzy.

Zobacz też inne ciekawe i popularne artykuły rowerowe!