czwartek, 6 września 2012

Polskie akcenty w zawodach UCI - downhill i fourcross, oraz wycofanie zawodów 4x w 2013

W miniony weekend w austriackim Leogang/Saalfelden odbyły się rowerowe mistrzostwa świata organizowane przez UCI. Skupię się na dwóch kategoriach - Downhillu i Fourcrosie.

UCI, skrót od Union Cycliste Internationale, czyli Międzynarodowa Unia Kolarska, to - cytując za Wiki - instytucja zajmująca się propagowaniem kolarstwa, organizowaniem zawodów, ustanawianiem standardów sprzętowych, kontrolowaniem zawodników oraz ustalaniem ich list rankingowych w sportach kolarskich.

Instytucja ta ma różne opinie, i nie będę wnikał w politykę, ale ogólnie, czy tego chcemy, czy nie, jest to bardzo licząca się organizacja, i wygranie ich zawodów to ogromny prestiż.

Niestety w Polsce kolarstwo górskie jest popularne niczym hodowla pomarańczy na Syberii. Nie zmieniły tego nawet sukcesy, ostatnio poważnie kontuzjowanej, Mai Włoszczowskiej. Przez to nie ma zbyt wiele pieniędzy inwestowanych w trening zawodników, wyjazdy, czy (roz)budowę miejsc do lokalnego trenowania.

Sławek Łukasik na Hot Seat

Tym bardziej cieszy, zobaczenie polskich akcentów na jeszcze bardziej niszowych od Crosscountry, ale zdecydowanie ciekawszych moim zdaniem, zawodach Downhillowych. 19-letni mistrz polski w Downhillu - Sławek Łukasik - zajął 41 miejsce. Uważam, że to całkiem przyzwoity wynik i na pewno za rok będzie lepiej. Do zwycięzcy, Grega Minnaar, zabrakło mu 12 sekund. Poniżej skrócona wersja przejazdu.


Z ciekawostek - dotychczas najwyższe miejsce Polaka w Mistrzostwach Świata w Elicie DH zajął Grzegorz "Zielu" Zieliński w 2001. Zajął wtedy 21 miejsce!

W kategorii FourCross mieliśmy całkiem sporo zawodników. Najwyższe miejsce, 24te, należy do Gustawa Dadeli. Maciej Chmiel - 31ty, Piotr Paradowski - 35ty, Remek Oleszkiewicz 38ty, Mariusz Jarek zaraz za nim - 39ty.

Gratuluję chłopakom!
Jak macie jakieś materiały z tego 4x, to wrzućcie do komentarzy, bo nic nie znalazłem :(

Niszowość kolarstwa górskiego daje się we znaki nie tylko w Polsce. Na stronie UCI pojawiła się taka oto informacja:
Following the publication of the 2012 Mountain Bike calendar, the UCI confirms that Four-cross events will form part of the programme of the 2012 UCI Mountain Bike and Trials World Championships to be held in Leogang, Austria.

However, due to the high costs of constructing tracks and their impact on the environment, the UCI has decided to withdraw this speciality from the programme of events at UCI Mountain Bike World Cups from next season.
Czyli na szybko tłumacząc, UCI zdecydowało się zrezygnować z zawodów 4x w następnym sezonie. Jako powód są podawane wysokie koszty budowy tras, oraz ich wpływ na środowisko...

Szkoda.

Edit:
Wiedziałem, że o czymś zapomniałem. W downhillu był jeszcze Arek Perin - 64te miejsce, 23 sekundy stracił do Minnaar'a.

A na stronie Redbulla jak zwykle można zobaczyć relacje z zawodów:
Downhill - http://live.redbull.tv/events/119/uci-dhi-world-championship/
FourCross - http://live.redbull.tv/events/132/uci-dh-world-championship/


Źródła zdjęć i informacji:
forum na dh-zone.com
pl.wikipedia.org
www.scribd.com/doc/104704104/Dhi-Fi-Me-Results
www.uci.ch/Modules/ENews/ENewsDetails.asp?id=NzYzNQ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jak by co, to tu jest regulamin komentarzy.

Zobacz też inne ciekawe i popularne artykuły rowerowe!