sobota, 6 października 2012

Jak to się robiło w latach 90-tych?

Jak wyglądały rowery w latach 90-tych? I czy zawody jakoś mocno się różniły od dzisiejszych? Zobaczcie na przykładzie dwóch filmów - Mistrzostwa Świata w Downhillu z 1996, oraz Mistrzostwa Świata w Cross Country z 1994. I dodatkowy, smakowity, kąsek dla wielbicieli freeride - pełna wersja filmu Red Bull Rampage 3 z roku 2003.Tytuł: MTB XC World Championships 1994
Style: xc
Czas: ok. 10 min

Mistrzostwa Świata w Cross Country w Colorado, USA. Rok 1994, organizowane przez UCI. Myślę, że XC najmniej się zmieniło w stosunku do innych dyscyplin rowerowych. Jednak w dzisiejszych czasach ta sekcja z 2:30 została by spokojnie pokonana na kołach, a nie na nogach. Największa zmiana to wymiana sztywnych widelców na dobrze pracujące i lekkie amortyzatory. Na filmie widać jak telepie raiderami na wszelkich nierównościach ze względu na sztywny przód. Trasy pozostały dość podobne.


Tytuł: 1996 World Mountain Bike Championships Men's Downhill
Style: downhill
Czas: ok. 17 min

Mistrzostwa Świata w Downhillu, Cairns, Australia. Rok 1996. Tutaj ewolucja nastąpiła ogromna. Wąskie kierownice zostały zastąpione dużo szerszymi. Długie mostki zamieniły się w króciutkie. Geometria i waga samych rowerów też uległy ogromnym zmianom, wszystko jest lżejsze o parę kg, obecne rowery pozwalają pokonać dużo cięższe odcinki, dzięki zupełnie zmienionym kątom w ramach. Same trasy też się zmieniły, dziś są bardziej wymagające, nie tylko dla rowerów, ale i dla zawodników. Jest zdecydowanie więcej grawitacyjnych sekcji i mam wrażenie, że jest mniej pedałowania. Ah, no i te stroje :)


Tytuł: Red Bull Rampage 3
Style: freeride
Czas: ok. 36 min

A tutaj pełna wersja Red Bull Rampage 3, filmu kiedyś dostępnego tylko na DVD. Nie jest aż tak stary jak 2 poprzednie, bo z roku 2003, ale różnice w rowerach też są widoczne gołym okiem. Wydaje mi się też, że skill raiderów ewoluował jeszcze dużo bardziej niż same rowery, co można było zobaczyć chociażby na ostatnio wydanym Where the Trail Ends.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jak by co, to tu jest regulamin komentarzy.

Zobacz też inne ciekawe i popularne artykuły rowerowe!